top of page
חיפוש

נשים ועסקים

לכבוד יום האשה הבינלאומי אשר חל השבוע, חשבתי הרבה על השאלה: האם יש הבדלים בין נשים לגברים בעולם העסקי?היות וזכיתי ללוות נשות ואנשי עסקים רבים במסגרת עבודתי כעורכת דין העוסקת בתחום המסחרי אני יכולה להעיד, מנסיון, שלנשים ולגברים אכן יש דרכים שונות "לעשות עסקים".

במרבית המקרים, כאשר נשים יוצרות הסכמים עסקיים הן מנסות לחשוב, מראש, לא רק כיצד הן עצמן יכולות להרוויח מהעיסקה, אלא גם כיצד הצד האחר ירוויח. נקודת המבט היא כזו של Win-Win.

אולי מדובר בהבדל במבנה המוח (לא בחנתי זאת מדעית) ואולי זה נובע מתהליכים היסטוריים וממקומן – או היעדר מקומן - של נשים במוקדי השפעה פוליטיים ועסקיים, אשר בעטיים נוצרה דינמיקה של התנהלות "נשית" השונה מזו הגברית.


כדבריה של מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר מדלן אולברייט: " אני חושבת שאנחנו יותר טובות במערכות יחסים אישיות, ואז יש את היכולת לומר דברים כמו שהם, כשצריך. אני חושבת שאנחנו טובות יותר בלדמיין את עצמנו במצב של הצד השני ובהבנה..... כשהייתי מזכירת המדינה החלטתי שענייני נשים צריכים להיות במרכז מדיניות החוץ האמריקאית,לא רק בגלל שאני פמיניסטית, אלא כי אני מאמינה שלקהילה יותר טוב כשלנשים יש השפעה פוליטית וכלכלית, שערכים עוברים מדור לדור, שמצב הבריאות טוב יותר, החינוך טוב יותר, ויש שגשוג כלכלי טוב יותר "


אשה גדולה אחרת, אלינור רוזוולט, אשתו של נשיא ארצות הברית פרנקלין דלאנו רוזוולט, שעסקה בפעילות הומניטרית נרחבת והיוותה השראה לנשים רבות ברחבי העולם, אמרה פעם: "אתה מקבל יותר שמחה מנתינה לאחרים, ועליך להקדיש מחשבה רבה לאושר אשר ביכולתך להעניק".


דוגמא מצוינת להתנהלות מהסוג המתואר לעיל היא ש' (לקוחה של משרדנו). ש' היא אשה מדהימה, אשר הקימה בעשר אצבעותיה עסק משגשג העובד בשיטת הזכיינות. במהלך העבודה על הסכם הזיכיון של ש' השקענו מחשבה רבה בצרכים וברצונות של הזכיינים וערכנו הסכם מאוזן ושקול השומר גם על הזכויות של בעלת העסק וגם על אלו של הזכיין. לשמחתי הרבה, סיפרה לי ש' כי כשהיא מגישה את הסכם הזיכיון לזכייניה, הם חותמים עליו מבלי להסס כי הם יודעים שההסכם איננו חד צדדי ומקפח אלא שומר גם על זכויותיהם. כדברי ש': "זה הסכם של שלום ולא של מלחמה!"


ברור לי שמדובר, כמובן, בהכללה. פגשתי לא מעט גברים אשר פועלים וחושבים בדרך המתוארת לעיל כ"נשית" ומן הסתם, לא כל הנשים מתנהלות בדרך זו. בואו לא נבלבל בין עשיית עסקים בדרך של הבנה ונתינה לבין חולשה. כפי שניתן ללמוד מציטוט נוסף המיוחס לאלינור רוזוולט: " אישה היא כמו שקיק תה, אתה לא יודע עד כמה היא חזקה עד שהיא נכנסת למים חמים."


יחד עם זאת, התפיסה הרווחת בעולם העסקים ה"גברי" היא שהתנהלות "כוחנית" ו"לעומתית" תשיג את התוצאה המבוקשת. -. לעניות דעתי, ויש לי הוכחות בשטח, ההיפך הוא הנכון: בדיבור, בהקשבה, בהתבוננות ובהבנה של הצרכים העומדים משני צדי המתרס – משיגים תוצאות טובות יותר שתחזקנה מעמד לאורך זמן.

זכרו, נשים וגברים כאחד: בדבש משיגים הרבה יותר מאשר בעוקץ!

עורכת דין אדר אלוני-חנן, נוטריונית ומגשרת, מוסמכת לערוך ייפוי כוח מתמשך, מתמחה במקרקעין והסכמים עסקיים, בעברית ובאנגלית, ומלווה משפחות במושבים בסוגיות של הסדרה, ירושה והסכמים משפחתיים.

* המידע המובא כאן אינו תחליף לייעוץ משפטי. בכל מקרה מומלץ להתיעץ עם עורך דין הבקיא בתחום הרלוונטי.


2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page