top of page
חיפוש

מה הדבר הזה שכולם מדברים עליו – "ייפוי כוח מתמשך"?

עונת החגים בפתח וזהו זמן מצוין לעשות חשבון נפש ובדק בית עצמי: האם דאגנו לכל העניינים שלנו, בהווה ובעתיד? מה יקרה אם, חלילה, ביום מן הימים לא נוכל לטפל בענייננו בעצמנו? מי ידאג לנו?


אם הייתם בארץ בשנתיים האחרונות, אני מניחה שנחשפתם לביטוי הזה, "ייפוי כוח מתמשך". מדברים עליו בכל מיני פורומים חברתיים ומשפטיים, בשיחות בין חברים ובהרצאות העשרה במרכזים קהילתיים, ביישובים ובמוסדות לדיור מוגן.

במאמר הבא אנסה לתת כמה הסברים ותשובות לשאלות ותהיות, שבוודאי עלו בהקשר הזה.רגע, מה זה בעצם "ייפוי כוח"? זהו מסמך הנערך על ידי אדם ("הממנה") אשר בו הוא מעניק לאדם אחר ("מיופה הכוח") את הסמכות לפעול בשמו ובמקומו. רובנו מכירים את ייפוי הכוח הכללי (שנחתם בפני נוטריון) או ייפוי הכוח (ההרשאה) שהורים נותנים לילדיהם כדי שיוכלו לטפל בחשבון הבנק; הבעיה היא, שייפויי כוח מהסוג הזה מתבטלים אוטומטית כאשר כשירותו המשפטית של הממנה פוקעת.

ייפוי כוח מתמשך נכנס לתמונה בדיוק ברגע הזה, שבו אדם הופך לבלתי כשיר ואין תוקף לייפויי הכוח ה"רגילים". הוא מאפשר לממנה לממש את רצונותיו ובחירותיו, באופן התואם את עקרון זכויות האדם והאוטונומיה של הפרט, ומייתר את הצורך באפוטרופסות.


איפה ומתי נוצר הכלי הזה? תיקון מספר 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות יצר מספר כלים משפטיים חדשים, שמאפשרים לכל אחד מאיתנו לתכנן ולהתכונן מראש לקראת "יום פקודה". "ייפוי כוח מתמשך" הוא אחד הכלים הללו, אותם העניק לנו המחוקק, והוא מאפשר שמירה על רכושנו וגופנו, תכנון עתידנו ושליטה באשר יקרה כאשר אנו לא נהיה מסוגלים לטפל בעניינינו.


מה היה לפני התיקון לחוק? עד לא מזמן, הפתרון היחיד למצב שבו אדם אינו מסוגל לנהל את ענייניו היה מינוי אפוטרופוס. מדובר בהליך משפטי ממושך ומורכב, הכרוך במשאבים כספיים, משפחתיים ורגשיים כבדים, מחייב חוות דעת של פקיד סעד או רופא מומחה, התערבות האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים, הטלת חובות על האפוטרופוס הממונה כגון הגשת דוחות ומינוי יועצים מקצועיים, בקיצור - הליך בלתי נעים לכל הנוגעים בדבר.


איזה עניינים ניתן לכלול בייפוי כוח מתמשך? רכושיים, רפואיים ואישיים (צרכי החיים היומיומיים).

איזה עניינים לא ניתן לכלול בייפוי כוח מתמשך? נושאים כגון המרת דת, הצבעה בבחירות, עריכת צוואה ועוד. יש גם מספר עניינים הדורשים הסמכה מפורשת בייפוי הכוח או אישור בית המשפט, כמו למשל פעולות בסכומי כסף גבוהים של למעלה מחצי מיליון ₪, עסקאות נדל"ן ועוד.


האם אפשר למנות כמה מיופי כוח? כן. בהחלט ניתן למנות יותר ממיופה כוח אחד או למנות מיופה כוח אחר לכל נושא. חשוב מאוד שהממנה יתן הוראות מפורטות בכתב למיופי הכוח ויפרט, במילים שלו, את רצונותיו בנוגע לפעולות עתידיות שתבוצענה בשמו ועבורו.


למעשה, בתהליך הכנת ייפוי כוח מתמשך עלינו לנסות "להיכנס לראשו" של הממנה ולקבל ממנו הוראות והנחיות, על מנת שמיופה הכח יוכל לקבל החלטות במקומו, במועד עתידי כלשהו, שבו הוא כבר לא יהיה מסוגל להגיד לנו מה הוא באמת רוצה.


איך זה מתבצע בפועל? הכנת ייפוי כוח נעשית בפני עורך דין שעבר הכשרה מיוחדת של משרד המשפטים. על הממנה ומיופה הכוח לחתום בפני עורך הדין על המסמך ולאשר שהבינו היטב את משמעויות המסמך עליו הם חותמים, שהוא נעשה מתוך רצון חופשי וללא כל השפעה בלתי הוגנת שהם מבינים את האחריות המוטלת עליהם.


הליך עריכת ייפוי הכוח המתמשך דורש מחשבה ותשומת לב מעמיקה, ייעוץ מקצועי וסביבה נטולת לחצים או השפעות חיצוניות (הליך דומה מאוד להליך עריכת צוואה). חשוב להתאים את הוראות ייפוי הכוח כך שישקף בצורה הטובה ביותר את רצונותיו וצרכיו של הממנה, בהתאם למצבו המשפחתי והכלכלי ולצו מצפונו.


יש להפקיד את ייפוי הכוח המתמשך במשרד המשפטים (האפוטרופוס הכללי) כתנאי לתוקפו.

איך ייפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקף? הממנה עצמו קובע מה ייחשב אירוע ש"מפקיע כשירות". אפשר לדרוש חוות דעת רפואית ואפשר גם לקבוע הוראה אחרת, הכל לפי רצונו של הממנה.

לסיום, עונת החגים בפתח וזהו זמן מצוין לעשות חשבון נפש ובדק בית עצמי: האם דאגנו לכל העניינים שלנו, בהווה ובעתיד? מה יקרה אם, חלילה, ביום מן הימים לא נוכל לטפל בענייננו בעצמנו? מי ידאג לנו?

זיכרו שכללי המשחק השתנו וקיימת כיום אפשרות לשלוט בעתידנו הכלכלי, הרפואי והאישי, ולייצר שקט נפשי לעתיד.

עורכת דין אדר אלוני-חנן, נוטריונית ומגשרת, מוסמכת לערוך ייפוי כוח מתמשך, מתמחה במקרקעין והסכמים עסקיים, בעברית ובאנגלית, ומלווה משפחות במושבים בסוגיות של הסדרה, ירושה והסכמים משפחתיים.

* המידע המובא כאן אינו תחליף לייעוץ משפטי. בכל מקרה מומלץ להתיעץ עם עורך דין הבקיא בתחום הרלוונטי.


צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page