top of page
חיפוש

האדונית והרוכל

כשישבתי מול בני הזוג המקסימים, שניהם בשנות החמישים לחייהם, נזכרתי בסיפורו המפורסם של הסופר ש"י עגנון, העוסק בבני זוג שונים זה מזו בתכלית, אשר כל אחד מהם בא מעולם אחר לחלוטין מעולמו של משנהו.

"האומנית והמהנדס", קראתי להם.הוא, הגיע לפגישתנו כשהוא מצויד ברשימות, נתונים, טבלאות מחושבות היטב ועמדות ברורות. ואילו היא, פוקחת עיניים גדולות ואוהבות ותוהה, על שום מה עלינו להכנס לזה בכלל? מה זה משנה? הכי חשוב זה שאנחנו אוהבים זו את זה, זה את זו ואת ילדינו, הלא כן?

בני הזוג פנו אלי על מנת שאסייע להם לתכנן ולקבוע את אשר יקרה בעתיד, כאשר כבר לא יוכלו לדאוג לענייניהם בכוחות עצמם. המלצתי להם לערוך כמה מסמכים משפטיים חשובים בכדי לשלוט באשר יקרה בעתידם:

הסכם ממון שבו יגדירו ויסכימו מה מרכושם נחשב רכוש משותף לשניהם, ומהו רכושו.ה הנפרד של כל אחד.ת מבני הזוג;

ייפוי כוח מתמשך, לפיו הם ימנו אדם אחד או יותר אשר הם נותנים בו אמון מוחלט לפעול בשמם ובמקומם במצב שבו יהיו, חלילה, דמנטיים וחסרי כשירות קוגניטיבית;

וצוואות אשר תפרטנה מי יירש את רכושם אחרי לכתם, כולל הוראות מיוחדות להגנה על ילדיהם.


מטרת פגישתנו הראשונה היתה התנעת התהליך וכדי לשמוע איך הם רואים את הדברים. מהרגע הראשון ניכר היה שקיים פער משמעותי בין נקודת מבטו של "המהנדס" לבין נקודת מבטה של בת זוגו "האומנית". אני עצמי, נקרעתי בין שני העולמות, כאשר מחד – כעורכת דין מקצועית, יקל עליי לעשות את עבודתי עם רשימת הנתונים הטבלאות והקביעות שהציג בפניי בן הזוג, ניתוח אנליטי מדויק וברור; אולם מאידך –כאשה וכאמא, הלך לבי שבי אחרי רגישותה של בת הזוג, אהבתה לבן זוגה ולמשפחה אשר יצרו ביחד ורצונה שהכל יישאר כמות שהוא.


או אז נכנסו לפעולה כל הכלים שרכשתי במשך השנים, כלים של גישור, NLP וניהול משא ומתן בדרך של הקשבה. אפשרתי לכל אחד מהם לספר כיצד הוא או היא רואים את הדברים ומה הדבר החשוב להם ביותר. שיקפתי את דבריהם ולעיתים אף תרגמתי את דבריו.ה של האחד.ת לאחר.ת לשפה יותר מובנת לו.ה, בהתאם להשקפת עולמם השונה. הסברתי כמה חשוב שתהיה הבנה, ובאילו נקודות חייבת להיות הסכמה הדדית, ובה בעת גם הרגעתי אותם שזה בסדר ומותר להם לחשוב אחרת, לא הכל חייב להיות אותו דבר מבחינת ההוראות העתידיות.


תהליך זיהוי נקודות המבט הייחודיות, הרצונות, החששות, ולאחריו – הגישור על הפערים, יצירת ודאות ובהירות תמונה, הוא החלק החשוב ביותר בתהליך המשפטי של תכנון העתיד. הוא גם החלק המעניין ביותר ובו זמנית מאתגר מאוד. תהליך זה לוקח זמן ולפעמים מחייב כמה וכמה פגישות ביני לבין בני הזוג, ואם הם מסוגלים לקיים שיח ביניהם ולהמשיך את תהליך החשיבה בבית, זה נפלא, אך לא תמיד זה אפשרי.

לעיתים קרובות מומלץ להכניס לתמונה גם יועצ.ת פיננסי.ת או יועצים אחרים על מנת שיעזרו לבני הזוג לקבל כלים פרקטיים למימוש רצונותיהם.


סיכומו של דבר, עבודתי המשפטית בניסוח המסמכים המשפטיים שישקפו את רצונות בני הזוג מתחילה רק לאחר שהצלחנו ליצור את אותו "גשר" בין עולמות הערכים השונים שלהם ומצאנו את שביל הזהב. אני נהנית לראות ממש תגובה פיסית של הקלה על פניהם (ועל כתפיהם), כאשר אנו מגיעים לסיום התהליך והדברים כתובים על הנייר, ברורים וחתומים, מבטאים את כל רצונותיהם ושאיפותיהם ההדדיים.

למיטב זכרוני (עברו כבר המון שנים מאז שהייתי בכיתה י"ב ויסלחו לי מורותיי לספרות) סיפורו של ש"י עגנון הביע מסר של פירוד וחוסר יכולת לגשר בין עולמותיהם השונים של בני הזוג. במקרה שתיארתי, למרות השוני והקושי, המטרה המשותפת שלי ושל לקוחותיי היא לייצר הסכמה והבנה ולשמר את הזוגיות היפה שלהם, כדי שזו תמשך עוד הרבה שנים טובות.

עורכת דין אדר אלוני-חנן, נוטריונית ומגשרת, מתמחה במקרקעין והסכמים עסקיים, בעברית ובאנגלית, ומלווה משפחות במושבים בסוגיות של הסדרה, ירושה והסכמים משפחתיים.

* המידע המובא כאן אינו תחליף לייעוץ משפטי. בכל מקרה מומלץ להתיעץ עם עורך דין הבקיא בתחום הרלוונטי.


צפייה 10 תגובות

Comments


bottom of page